PLANEET RUHNU
  • VETIKAD
  • POOD
  • KOHVIK
  • TEGEVUSI
  • Meie

kestlikkus

KOHVIK

  • lugu
  • kestlikkus
    /
  • KOHVIK
  • /
  • kestlikkus
VISIOON

Planeet Ruhnu kohvik on hübriid minevikust, tulevikust ning saare puhtast toidust. Meie ambitsioon on ehitada üles uus sinimajanduslik turismindus ja -ettevõtlus, mis rajaneb kestliku arengu ja tasaarengu printsiipidel. Planeet Ruhnu kohvik on esimene samm suuremast mitmeetapilisest plaanist, mis sisaldab endas ka saare kõrvale rajatava vetikafarmi rajamist, kalastustaristu ülesehitamist, mahepõllumajandust, kohaliku tootedisaini maastiku elavdamist ja keskkonnasõbraliku turisminduse algatust.

Planeet Ruhnu kohviku eksistentsi põhiprintsiip on pakkuda esmaklassilist toitumiselamust, mis tänu hoolivale ja puhtale maitsekogemusele oleks ka kõige nõudlikuma kliendi soove rahuldav. Tänu talust taldrikule (farm to fork) põhimõtete järgimisele on võimalik Planeet Ruhnu kohvikus teha gastronoomiline rännak läbi Ruhnu saare keskkonna, ajaloo ja kultuuri.

Päris hea. Reaalselt Ruhnu.

TALUST TALDRIKULE
Planeet Ruhnu kohviku talust taldrikule (ingl k farm to fork) printsiibi järgimise eesmärgiks on kohalike toorainete väärtustamine ja tarbimise võimaldamine nii saare elanikele kui ka külalistele. Soodustades kohaliku toidu kasvatamist ja selle kohapealset turustamist aitame me vähendada toidusüsteemide keskkonnajälge, võimadame tervislikumat toitumist, tugevdame vastupanuvõimet kriisidele, tagame tulevastele põlvkondadele kohaliku toidu kasvatamise, korjamise, püüdmise ja tootmise kultuuri, jagame võimalust erilisteks puhastesks maitsekogemustesks ning anname omapoolse panuse kliimaneutraalsuse saavutamisele.
Soovime tagada piisava, taskukohase ja täisväärtusliku toidu saare võimaluste piires, soodustada mahepõllumajandust, jätkusuutlikku kalapüüki, edendada toidu kestlikumat tarbimist ning tervisliku toitumise harjumusi, vähendada raiskamist ning energiakulu ning parendada kogu Ruhnu saare biosfääri heaolu.

PERESÕBRALIKKUS
Peresõbralikkus oli Planeet Ruhnu üks esmaseid mõtteid, kui kaalusime alles kohviku rajamist. Soovime pakkuda peredele turvalist keskkonda, kus saaks rahulikult puhata ja nautida Ruhnu puhtaid maitseid. Seetõttu on ka Planeet Ruhnu hoovi õunapuude alla planeeritud tulevikus erinevaid atraktsioone lastele, täna aga autovaba hoov täis võimalusi seiklusteks. Aitame leida ka pere pisematele tegevusi, et söömine oleks lõbus ning nauditav.
Ruhnu söögi kogemus on täisväärtuslik elamus, kus arvestatud kõigiga. Lõbusaks väljakutseks on Planeet Ruhnu loonud rannakoristuse aktsiooni, millega leiab ka lastele võimaluse teenida keskkonnasõbraliku tegevusega omale magustoiduks kohalikust toorainest valmistatud käsitööjäätis. Teretulnud on ka perekondade neljajalgsed sõbrad - leiame ka neile tegevust. Kõik pered on Planeet Ruhnu kohvikusse teretulnud ning teeme endist parima, et pakkuda meeldejääv elamus saarest ja selle toidust.
KESTLIK ARENG

Kestliku arengu eesmärkidega (Social Development Goals) otsime tasakaalu planeedi piiratud ökoloogiliste ressursside ja inimestele heaolu loomise vahel ning selleks on meil koostatud ettevõtluse ja selle arengu jätkusuutlikkuse plaan. Selle aluseks on  2015. aasta septembris UN-is globaalselt kokku lepitud kestliku arengu eesmärgid.  Põhimõtted jagunevad 17 alampeatükiks, millest kõik on käsitletud ka Planeet Ruhnu kestliku arengu printsiipide kirjelduses.

Planeet Ruhnu kohvik on aastaringselt avatud ja kohalikul toidul põhinev söögikoht, mis on parim viis tutvustada saare külalistele Ruhnu mitmekihilist (Eesti, Läti, Rootsi, Taani ja Liivi mõjudega) kultuuri. Aga ka toetada olemasolevaid kultuuritoimetusi ning arendada uusi jätkusuutlikke elamusi. Kohvikuga anname Ruhnu rahvamajale uut energiat kõiksugu ürituste korraldamisel, mis tähendab jätkusuutlikkust kogu saare kultuurielu edendamisel ning toetame ka otse nii tegevustega kui finantsidega MTÜ Ruhnu Kultuuriruum tegevusi.

TASAARENG
Kuna eriti hästi hoomatav on Ruhnu saarel majanduskasvu piiratus nii füüsilise ruumi kui ka olemasolevate resursside poolest, siis Planeet Ruhnu majanduskasvu eesmärgiks on järgida tasaarengu printsiipe. Aastal 2009 avaldati ajakirjas Nature Maa üheksa planetaarset piiri, mille sisse peaksime mahtuma, kui soovime siin inimkonnana jätkata. Teadvustame, et Ruhnu saare ökosüsteem ning taluvuspiirid on veelgi hapramad. Kõigis oma tegemistes jälgime seetõttu ressursitõhusust ja tarbimise vähendamist, sotsiaalset õiglust ning ökoloogilist jalajälge. Seetõttu on ka Planeet Ruhnu plaanid seotud MTÜ Ruhnu Kultuuriruum visioonide täitmise toetamisega, mis võimaldaks kogukondliku tulevikustsenaariumi ellu viimist. Tasaareng oli ka idee Planeet Ruhnu sünni taga, mis mõjutas nii ettevõtmise nime valikut kui ka visioone, eermärke ja tegevuskavasid. Lühidalt tähendab tasaareng Ruhnus meie jaoks keskkonnateadliku majandustegevuse arendamist, vähendada saarel ebavõrdsust ja soodustada heaolu ning toetada osalusühiskonna teket.

GREEN KEY
Kuna Planeet Ruhnu kohviku tegevus järgib võimalikult suures osas jätkusuutlikku arengu põhimõtteid, siis on meie tegevus ka kooskõlas ökomärgise Roheline Võti (Green Key) tingimustega. Täidame rangelt kehtestatud reegleid ning kutsume üles ka teisi meiega ühinema sel teekonnal puhtama ja jätkusuutlikkuma majanduse suunas. Säästamise osas peame silmas vee, prügi, energia, toidu ja teiste resursside kokkuhoidu ning kasutame loodussõbralikke kemikaale, tegeleme teavitustööga keskkonnasäästlikematele viisidele liikumise võimalustest.

UNESCO BIOSFÄÄRIALA SAAR
Kuna Ruhnu saar kuulub ka UNESCO Lääne-Eesti saarte biosfääri programmialasse, mille tegevusest me aktiivselt osa võtame, siis kõigi Planeet Ruhnu kohviku rajamise printsiipide taga on inimese ja looduse kooseksisteerimise harmoonia. Seetõttu on võimalikult suur hulk meie kohvikus pakutavast toorainest pärit Ruhnu saare ümbruse merest, siinsetest metsadest või aasadelt ja kogukonnapõllult, kohalike lamba- ja kanakasvajatajate tooted ning nende puudumisel vähemasti 100km raadiusest, nii palju kui see on võimalik. Me oleme alustanud ka plastikuvaba saare projekti ning seetõttu vähendame pidevalt oma plastikukasutust, ei võimalda ühekordseid toidunõusid ning alustasime randade koristamise toetust oma kampaaniaga, kus iga randa koristanud laps saab meilt tasuks jäätise.

SINIMAJANDUS
Planeet Ruhnu järgmise suurema plaanina on kavas saare kõrvale vetikafarmi rajamine, millega üles ehitada tulevast sinimajandusel baseeruvat keskkonnasõbralikku majandustegevust. Oleme seni tegemas katsetusi ja teadustööd, otsime rahastust ja projekteerime uusi innovaatilisi kasvatuse jaoks vajalikke lahendusi. Kavas on ka Planeet Ruhnu köök siduda suurel hulgal kohaliku vetikatoiduga, pakkudes võimalust maitsta meie endi Liivi mere ande aga ka inspireerida kodus rohkem vetikatest toituma. Vetikad puhastavad kogu toitainetest üle rikastanud Läänemerd ning aitavad sellega kaasa ka globaalsemate probleemide lahendamisele. Selle projekti raames planeerime anda välja ka Ruhnu uue köögi kokaraamatu ning alustada saarel töötubade pakkumist vetikate kasutusest igapäeva toitudes. Protsess mõjutab suurel määral jätkusuutliku turismi arengut aga aitab meil veelgi selgemalt väärindada täisväärtuslikku elukeskkonda ja hoogsamalt toetada saare kultuuriruumi jäädvustamist, säilitamist, tutvustamist ja loomist koostöös saare kogukonnaga.
  • EST
  • ENG
  • VETIKAD
  • POOD
  • KOHVIK
    • lugu
    • kestlikkus
  • TEGEVUSI
    • PIKNIK LOODUSES
    • EKSKURSIOON KÜLAS
    • RATTAMATK
    • LOODUSMATK
    • KALASTUSRETK
    • FILMIPROGRAMM
    • RANNAKORISTUS
    • ERILISED ELAMUSED
  • Meie
  • EST
  • ENG